Povijest škole

Prvenstveno zahvaljujući viziji i nastojanjima iznimnog glazbenika i pedagoga, osnivača i prvog ravnatelja Glazbene škole Jastrebarsko Dragutina Fabijanića, Grad Jastrebarsko donio je 2002. Odluku o osnivanju Glazbene škole Jastrebarsko, a u veljači 2003. škola je dobila i suglasnost Ministarstva prosvjete i sporta Republike Hrvatske. To je bio početak, a danas, 20 godina kasnije, svaki žitelj Jastrebarskog i okolice ponosi se svojom glazbenom Školom, perjanicom kulture i prosvjete svoga grada i kraja.

Prve godine rada Škola je provela u prostorima Centra za kulturu Jastrebarsko, koristeći samo jednu sobu, koja je bila soba ravnatelja, tajništvo, zbornica i učionica. Iako nije bilo lako, uz puno dobre volje, želje, entuzijazma i ljubavi prema glazbi, škola se razvijala i upisivao se sve veći broj učenika. Nastava se počela održavati i na pozornici, u hodnicima, garderobi, gdje god je to bilo moguće. Prepoznavši potrebe za boljim uvjetima rada, Hrvatska vojska je 2005. godine odlučila Školi na korištenje prepustiti Dom HV-a i tada započinje pravi procvat naše Škole. Većina prvih instrumenata bili su poklon Glazbene škole Pavla Markovca.

Tijekom narednih godina, uz veliku podršku i pomoć Grada te zahvaljujući donacijama poklonika glazbe (posebno moramo istaknuti gospodina Marijana Bernata!), vrijedno su se prikupljali i kupovali instrumenti pa se Škola danas može pohvaliti velikim instrumentarijem, što znatno olakšava održavanje nastave. Danas se u Glazbenoj školi Jastrebarsko može upisati jedan od sedam programa (instrumenata): klavir, gitara, flauta, truba, saksofon, violina i violončelo, a želja je i nastojanje u skoroj budućnosti uvesti nove programe, za početak udaraljke i harmoniku.

U sklopu Škole od 2011. godine djeluje i Glazbena igraonica koju danas vodi profesorica Elizabeta Skobe Barbir. Glazbena igraonica broji oko 20 malih ljubitelja glazbe od 3 do 7 godina, koji s veseljem dolaze dva puta tjedno u Školu pjevati i učiti o glazbi. Nakon 20 uspješnih godina, Škola se diči brojnim velikim uspjesima na regionalnim, državnim i međunarodnim natjecanjima učenika glazbe. Osim solističkih natjecanja učenici sudjeluju O ŠKOLI Prijem nagrađenih učenika i njihovih učitelja kod gradonačelnika . . na natjecanjima iz solfeggija i komornih sastava, s kojih se uvijek vraćaju ovjenčani nagradama. Posebno smo ponosni na naše saksofoniste, koji nas svake godine razvesele vrijednim nagradama na državnim natjecanjima kao solisti i članovi komornih sastava, za što je posebno zaslužan profesor saksofona Goran Jurković

Da saksofon ima posebno mjesto u našoj Školi dokazuje i međunarodna “Škola saksofona u Jaski”. Ove godine održala se 16. godinu zaredom i imala je najveći broj polaznika do sada. Prvi ravnatelj Glazbene škole Jastrebarsko Dragutin Fabijanić otišao je 2021. u zasluženu mirovinu, a njegova vedra i uvijek nasmiješena pojava i dalje je itekako rado viđena na svakom koncertu, natjecanju i svečanosti Škole. Na njegovoj dužnosti uspješno ga je naslijedila dotadašnja učiteljica violine Iva Barač, pod čijim vodstvom se Škola i dalje uspješno razvija, produbljuje suradnje sa školama iz Zadra i Vukovara te se ističe kao uzoran organizator državnih i županijskih natjecanja. Glazbena škola Jastrebarsko od svojih početaka aktivno sudjeluje u životu svog grada i kraja. Školu redovito posjećuju učenici Osnovne škole “Ljubo Babić” i Srednje škole Jastrebarsko te polaznici Dječjeg vrtića “Radost”, a naša Škola rado odlazi i u “goste” školama u Krašić, Klinča Sela, Pisarovinu i Draganić te se nada i skorom osnivanju svojih podružnica u tim općinskim središtima koja gravitiraju Jastrebarskom.

U velikoj dvorani naše Škole održavaju se svečanosti, programi, skupštine brojnih udruga koje djeluju na širem jaskanskom području. Škola posebno dobro surađuje s Centrom za kulturu Jastrebarsko, Gradskim muzejom Jastrebarsko, Gradskim društvom Crvenog križa Jastrebarsko, ali i s udrugama koje promiču kulturu, baštinu, obrazovanje, znanost i kreativnost jaskanskog kraja, kao što su Ogranak Matice hrvatske u Jastrebarskom, Kreativno-edukativna udruga K.A.O.S, Kreativni studio Zvrk, Baletni studio Jastrebarsko, Kazalište Škrabe i mnogi drugi. Svi oni postali su dragi suradnici i rado viđeni gosti naše Škole. U djelovanju Škole posebno treba istaknuti dugogodišnju suradnju s Glazbenom školom „Blagoje Bersa“ iz Zadra te u protekle tri godine s Glazbenim odjelom pri Osnovnoj školi Dragutina Tadijanovića iz Vukovara. Kruna svega što smo napravili u proteklih 20 godina te naš najveći ponos svakako su naši bivši učenici, danas odrasli ljudi, bez obzira čime se bave. To su uspješni studenti glazbe, glazbeni pedagozi i umjetnici, ali i svi oni koji se bave bilo kojim drugim zanimanjem, a